Odtrhnutý z reťaze

Doživotný rozsudok: Bez šance na oslobodenie.
Väčšina z nás ich videla: psy, ktoré žijú na reťazi – v lete ležali na horúcom slnku a škriabali sa kvôli blchám, ktoré mali na koži, v zime sa zhromažďujú v rohu chátrajúcich búd, bez prikrývok a sena, ktoré ich udržuje v teple. Nikdy nemali šancu vybehať sa a hrať, nikto na nich nemyslí, ani ich neberie na prechádzky. Deti hádžu do nich kamene a dráždia ich. Ich obojky sa stávajú príliš tesné, keď rastú…..
Život psov na reťazi je osamelý a plný depresie.
Psy sú zvieratá prirodzene zoskupujúce sa v svorkách. Sú geneticky prepojené, aby mohli jesť, spať, loviť a hrať sa práve vo svojej svorke. Pri absencii iných psov sa ľudská rodina stane jeho novou svorkou. Je kruté držať na záhrade izolované zviera bez interakcie alebo socializácie.
Prečo by niekto chcel psa, len aby ho opustil? Niektorí ľudia dajú svojich psov na reťaz, pretože nemajú plot, a nechcú, aby im pes ušiel. Niektorí ľudia takto nechajú psa, ktorého nikdy nechceli. Mnoho ľudí považuje svojich psov na reťazi za „strážnych psov“. Ako však pes na reťazi ochráni váš majetok pred lupičmi? Všetko, čo môže takýto pes urobiť, je štekať! A tí psi, ktorí štekajú tak často, len poukazujú na to, že majú hlad, smäd, sú znudení alebo osamelí. Čo má taký pes chrániť? Dvor?
Najlepší strážni psi sú tí, ktorí sú vo vnútri domu.
Všetci sme počuli príbehy o domácich psoch, ktoré svoje rodiny varovali pred požiarom, únikom plynu alebo iným nešťastím.
Pes žijúci v dome má paradoxne väčšiu slobodu a túžbu chrániť svoju rodinu.
Ľudia, ktorí vychovávajú svoje psy, aby sa stali „dobrými strážnymi psami“, robia veľkú chybu. Zle vychované psy z reťaze sa jednoducho stávajú agresívnymi, nie ochraňujúcimi.
Skutočne strážne psy sú zdatné, zvyknuté sa stretnúť s množstvom ľudí a nerobí im to problém. Strážny pes používa svoju intuíciu, a reč tela svojho majiteľa a vníma tón hlasu, podľa toho vie rozlíšiť votrelca od rodinného priateľa. Agresívne psy nerobia rozdiel medzi priateľom a nepriateľom. Agresívny pes môže zaútočiť napríklad na poštárku, elektrikára alebo dokonca aj na mačku od susedov.
Psi z reťaze sa veľmi pravdepodobne, stanú agresívnymi. Keď sa takýto pes cíti ohrozený, jeho inštinkt „bojuj alebo uteč“ nastúpi, a keďže pes nemôže utiecť, je nútený bojovať. Psy na reťazi majú tendenciu stať sa veľmi naviazaní na svoje teritórium a ochraňovať si ho. Ak náhodou takýto pes unikne, je pre ľudí skutočným nebezpečenstvom, najmä preto, že väčšina psov z dvora nie je očkovaná proti besnote alebo iným chorobám.
Je jasné, že držanie psov na reťazi z nich robí monštrá, ktoré nepocítili aké je to byť milovaný.
Napriek tomu, držanie psa na reťazi NIE JE na Slovensku zakázané.
Platia však isté obmedzenia, ktoré určuje zákon o veterinárnej starostlivosti a tiež vyhláška o ochrane zvierat:
Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný pri chove zvierat alebo držaní zvierat zabezpečiť ich ochranu a pohodu, ktorou sa rozumie dosiahnutie takého vzťahu medzi prostredím a každým individuálnym zvieraťom, ktorý s ohľadom na druh zvieraťa, stupeň jeho vývoja, prispôsobenia sa a domestifikácie zaručí jeho dobrý zdravotný stav, fyziologické a etologické potreby, dostatočnú voľnosť pohybu, sociálne vzťahy, rozvíjanie jeho daností a fyziologické prejavy správania.
Vyhláška teda hovorí, že vlastník zvieraťa musí “umožniť zvieraťu prejavovať prirodzené správanie a vytvoriť možnosti na uspokojenie jeho požiadaviek na pohyb, pričom je potrebné vziať do úvahy jeho veľkosť a temperament.“ Ďalej hovorí, že reťaz nesmie byť kratšia ako 2,5 m, musí mať otočnú karabínku, aby sa nezamotávala a neskracovala. Pes musí mať riadny a akurát upevnený obojok (nesmie škrtiť, nesmie mať reťaz upevnenú priamo na krku), a každé zviera držané na reťazi alebo v uzatvorenom koterci, musí mať zabezpečený denný voľný pohyb bez uviazania!
Znamená to, že mnohí majitelia porušujú zákony a je potrebné ich na to upozorniť. V prípade ak napriek upozorneniu nezjednajú nápravu, je potrebné na to upozorniť zodpovedné orgány, teda Regionálnu Veterinárnu Potravinovú Správu.
Je na ľuďoch, aby týmto zvieratám pomohli. Existuje veľa možností, ako zlepšiť ich život. Majiteľa takéhoto psa alebo psov je potrebné povzbudzovať, aby jeho/ich pustil dnu a aby sa im správne venovali. Iba tak sa zo psa nestane agresor.
YouTube