Adopcia bojazlivej / plachej mačky

Problematické správanie u mačiek môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Nedostatočná socializácia s ľuďmi a/alebo stretávanie sa s rôznymi negatívnymi podnetmi počas vyrastania, ako aj traumatizujúce udalosti v ich živote ich môžu naučiť ustrašene reagovať na ľudí alebo nové situácie. Mačky môžu byť tiež geneticky predisponované k strachu.
Ako uviesť bojazlivú / plachú mačku do nového domova
Plachým mačkám sa zvyčajne najlepšie darí v relatívne tichých domovoch. Často nie sú vhodné k malým deťom, pretože deti ich môžu ľahko vystrašiť hlasnými zvukmi alebo náhlymi pohybmi.
Väčšina ustráchaných mačiek, ktoré k nám prichádzajú, sa pomaly stávajú sebavedomejšími, keď si zvykajú na svoj životný priestor a každodennú rutinu. Odchod do nového, cudzieho prostredia môže niektoré z týchto mačiek zneistiť a spôsobiť, že najskôr sa budú schovávať. Ak však budete postupovať podľa krokov uvedených v tejto príručke, malo by to byť len dočasné. Čas, ktorý mačke trvá, kým sa usadí v novom domove, sa líši od prípadu k prípadu. Niektorým mačkám to môže trvať týždeň; u iných to môžetrvať mesiace, v závislosti od ich osobnosti.
Prineste svoju bojazlivú mačku domov a dajte ju do pokojnej miestnosti, zriadenej špeciálne pre mačku. Táto „domáca základňa“ poskytuje pokojné miesto na prispôsobenie sa novému prostrediu. Dajte tam podstielku, misku na jedlo a misku na vodu, pelech pre mačku a nejaké hračky. Uistite sa, že miestnosť je teplá a pohodlná. Prvým krokom je upokojiť mačku a pomôcť jej cítiť sa bezpečne. Vaša nová mačka sa začne zaujímať o zvyšok domu skôr, ako si to uvedomíte.
Ako nadviazať dôveryhodný vzťah
Veľa plachých mačiek sa nakoniec svojim novým majiteľom úplne oddáa sú z nich úžasné domáce zvieratá, ale zachovávajú si plachosť pred cudzími ľuďmi a skrývajú sa, keď k nim prídu ľudia, ktorých nepoznajú. Tipy, ktoré vám pomôžu dostať vašu novú mačku z ulity.
Tipy, ktoré vám pomôžu dostať vašu novú mačku z ulity:

1) Stanovte si harmonogram kŕmenia a čistenia mačacieho wc. Výcvik mačky zahŕňa najprv získanie dôvery mačky. Keď vás zviera začne vnímať ako človeka, ktorý sa o neho stará, začne vás akceptovať. Mačku v miestnosti, ktorú ste jej poskytli a v ktorej sa zdržuje, navštevujte v pravidelných časoch každý deň. Zúfalo vystrašené zviera hľadá niečo na zmiernenie tohto zúfalstva. Buďte pokojný, povzbudzujte ju, aby sa nebála.

2) Vždy hovorte tichšie a pomaly sa pohybujte okolo mačky. Vyhnite sa tomu, aby ste sa na ňu pozerali, pretože to môže byť vnímané ako hrozba. Skúste sa dostať na úroveň mačky pri interakcii s ňou namiesto toho, aby ste sa nad ňou stáli. Jemné zaobchádzanie, hladkanie okolo tváre, hlavy a uší sú najlepšími upokojujúcimi nástrojmi pre vystrašené mačky.

3) Vysoko hodnotné, lahodné krmivo môžete použiť ako pomôcku pri získavaní si plachej mačky. Okrem toho, mačke neustále podávajte suché jedlo (granule). To pomôže mačke vytvoriť pozitívnu asociáciu medzi vami a jedlom. Vyskúšajte voňavé mokré krmivo pre mačky, detskú výživu z kuracieho alebo morčacieho mäsa alebo tradičné mačacie pochúťky. Môže chvíľu trvať, kým zistíte, čo má mačka najradšej.

4) Nikdy sa nepokúšajte vytiahnuť mačku z jej úkrytu alebo ju na rukách držať nasilu. Znásobilo by to jej strach a môže to dokonca viesť k uhryznutiu alebo k poškriabaniu. Keď bude pripravená, príde za vami. Dovtedy jujemne hladkajte v jej úkryte.

5) Hrajte sa s ňou pomocou interaktívnych hračiek (napr. hračky typu rybársky prút), ale uistite sa, že hračka, ktorú používate, nie je veľká a že mačka z nej nemá strach. Niektoré mačky sa radi hrajú a pravidelné hranie im pomôžedostať sa z ich ulity.

6) Snažte sa mačku nevystrašiť. Ak musíte v dome robiť čokoľvek hlučné (napr. vysávať, presúvať nábytok, organizovať večeru), zavrite mačku do jej „bezpečnej“ miestnosti.

7) Keď má mačka prístup do celého domu či bytu, presuňte podstielku, hračky a pelech na trvalé miesto v dome či byte. Skúste však jej domček či peliešok chvíľu ponechať aj v „bezpečnej miestnosti“ a uistite sa, že tam má prístup, ak by sa niečoho zľakla a utiahla sa znova do svojej izby. Nechajte dvere miestnosti otvorené, aby sa vaša mačka mohla schovať, ak chce, ale neustále ju povzbudzujte, aby bola súčasťou vašej rodiny. Uvedomte si, že prispôsobenie sa novému domovu si vyžaduje čas, najmä pre vystrašené zviera. Nezabudnite dodržiavať rovnaký rozvrh kŕmenia, čistenia mačacieho wc, času na hranie a ďalšej starostlivosti.

Trpezlivosť a porozumenie sú nevyhnutné pre bojazlivé a plaché mačky. Na oplátku vám dajú veľa lásky a pradenia!
YouTube