6 znakov dementných psov

Demenciou netrpia len starší ľudia, ale rovnako tak aj staršie psy. Zhoršuje sa im pamäť aj komunikácia. Príznaky sú postupné a veľmi nenápadné. Psy nám však nedokážu povedať, že niečo nie je v poriadku.

Tu je 6 znakov psej demencie:

1) DEZORIENTÁCIA – ak nemôže pes nájsť cestu domov alebo ku svojej miske s jedlom, niekedy sa ocitnú akoby zaseknutí v rohu alebo za nábytkom. Psy s demenciou sa niekedy pozerajú neprítomne na stenu alebo len tak do neznáma.
2) ZMENY V CYKLE SPÁNKU A BUDENIA – pes, ktorý v noci pokojne spával je zrazu aktívny. Jeho denné aktivity sa náhle stanú aktivitami nočnými.
3) INTERAKCIE S ĽUĎMI, S INÝMI ZVIERATAMI –ak sa reakcie vášho psa na ľudí alebo na iné zvieratá zmenia, určite si túto zmenu všimnete. Psy s touto diagnózou často zabudnú na väzby, ktoré kedysi mali a môžu sa stať podráždenými či dokonca agresívnymi, aj keď pred tým ľudí aj zvieratá mali radi. Náhla zmena správania môže byť nebezpečná, najmä ak sa pes stane nepredvídateľným. Okrem tohto ochorenia, zmena v správaní psa môže znamenať aj mnoho ďalších ochorení či problémov.
4) NEHODY – ak zviera, ktoré je naučené venčiť sa vonku, začne zrazu robiť potrebu v dome či byte, je tiež potrebné venovať tomu pozornosť. Nikdy psa kvôli tomu nevyhadzujte z domu. Nemôže za to. Veľmi pravdepodobne nie je u neho niečo v poriadku. Ak sa vylúči infekcia močového mechúra, problémy s obličkami alebo cukrovka, znamená to, že môže ísť o príznak demencie.
5) MENEJ ENERGIE – toto je ďalší znak, ktorý môže mať viacero príčin. Je normálne, že úroveň aktivity psa klesá s jeho vekom. Nedostatok energie spojený s nedostatkom záujmu môže naznačovať problémy s demenciou.
6) OBSEDANTNÉ SPRÁVANIE – opakujúce sa správanie, krútenie sa, chvenie hlavy, chvenie nohy, dokonca aj opakované štekanie, zjavne bez dôvodu, by mohlo naznačovať demenciu.

Demencia sa nedá liečiť.

Jej príznaky sa môžu však spomaliť napr. zmenou stravy (potraviny a potravinové doplnky s omega 3 mastnými kyselinami a antioxidantmi pomáhajú udržať zdravé bunky), hry stimulujúce mozog (lopty s otvorom na maškrtu sú skvelé na udržanie dobrej mysle vášho psa, jeho mentálnu stimuláciu).
Ak má váš pes stále chuť hrať sa s inými zvieratami, zoberte ho medzi nich. Spomalenie choroby je možné dosiahnuť aj tým, že ho udržíme fyzicky a duševne aktívneho.
Zaobstarať si psa je rozhodnutie na celý život. Aj keď môže byť pre nás ťažké sledovať, ako psy starnú a ich zdravie upadá, urobte čokoľvek, aby ste im zabezpečili plnohodnotný život tak dlho, ako je to len možné.
Koniec koncov, je to to najmenej, čo môžeme urobiť po všetkom tom, čo urobili oni pre nás. Láska môže psovi s demenciou pomôcť cítiť sa pohodlne a šťastne.
YouTube